Dom szkieletowy – wady i zalety

Jedną z kluczowych decyzji przed rozpoczęciem pracy nad projektem domu jest dobór technologii budowy. Mimo, że najpopularniejsze technologie wykonania ścian zewnętrznych to nadal te oparte na tradycyjnej ścianie murowanej, to w ostatnich latach coraz bardziej widać wzrost zainteresowania drewnianymi konstrukcjami szkieletowymi. W poniższym tekście postaram się opisać jakie są za i przeciw takiej technologii budowy domu.

Wyróżniamy trzy główne systemy drewnianych konstrukcji szkieletowych:

 • system kanadyjski (lekki szkielet drewniany)
 • system skandynawski
 • ciężki szkielet niemiecki

System kanadyjski

Jest najczęściej wybieraną metodą budowy domu drewnianego spośród wyżej wymienionych. Jego główną cechą jest stosowanie szkieletu opartego na słupkach konstrukcji o wymiarach 38×140 mm, w rozstawie osiowym co 60 cm. Pomiędzy elementami konstrukcji stosuje się termoizolację, najczęściej z wełny mineralnej, z zewnątrz ściana może być wykończona oblicówką z poziomych lub pionowych desek, tynkiem lub murowaną ścianką osłonową. Jako pokrycie dachu stosuje się lekkie materiały takie jak dachówka bitumiczna.

System skandynawski

Posiada grubsze elementy konstrukcyjne niż w w technologii systemu kanadyjskiego. Charakteryzuje się konstrukcją ścian nośnych ze słupków o grubości 45 mm. Ściany wypełnione są izolacją z wełny mineralnej a całości konstrukcji od zewnątrz usztywnia płyta OSB 3 lub MFP P5. Najczęściej budynki tego typu wykonywane są w technologii prefabrykacji tzn. że przegrody budynku przyjeżdżają gotowe na plac budowy i tam są przytwierdzane do wcześniej przygotowanych fundamentów w postaci ław lub płyty fundamentowej.

System niemiecki

To najcięższy z wyżej wymienionych typów konstrukcji a elementy budynku są w całości prefabrykowane. Trwałość budynku w tym systemie jest zbliżona do trwałości budynku murowanego czyli nawet 100 lat. Materiałem budulcowym jest KVH – Konstruktionsvollholz czyli lite drewno konstrukcyjne, które jest bardzo wytrzymałe i ma wysoką odporność ogniową. Szkielet drewniany z KVH oparty jest na słupkach o przekroju 60×160 mm z wypełnieniem z wełny szklanej. Elewacja wykończona tynkiem na styropianie. Budynek stawia się na płycie fundamentowej zbrojonej stalą. Ponieważ konstrukcja budynku w tej technologii jest bardzo wytrzymała dach może być przykryty cięższymi materiałami czyli np. dachówką cementową lub ceramiczną. Takie rozwiązanie poprzez swój ciężar właściwy dachówki wzmacnia cały budynek, przez to konstrukcja jest stabilna i trwała jak dla domu murowanego. Ciężkie pokrycie dachu stanowi też lepszą izolację akustyczną oraz termiczną dla poddasza użytkowego niż standardowo stosowana blachodachówka, która jest głośna przy opadach atmosferycznych i nagrzewa się w lecie powodując wzrost temperatury na poddaszu użytkowym. Ponieważ na plac budowy dostarczane są gotowe wszystkie elementy budynku a zatem ściany, strop i dach, całość montażu jest niezwykle szybka, nawet 3-4 dni. Pozostałe prace izolacyjne i instalacyjne nie zajmują więcej niż 2 tygodnie.

Zatem znamy już podstawowe cechy budowy domów w technologii szkieletu drewnianego. Jakie są główne zalety?

Zalety lekkiego szkieletu drewnianego:

 • lekka i prosta konstrukcja pozwala na realizację również tych bardziej skomplikowanych układów bryły
 • wiele możliwości wykończenia elewacji – ścianki osłonowe z cegły klinkierowej, wykończenie tynkiem, sidingi, oblicówki z desek, płyty elewacyjne
 • mały ciężar budynku pozwala na zastosowanie lżejszych fundamentów oraz mniejszy zakres robót ziemnych i mniejsze obciążenie konstrukcyjne
 • budowa może być prowadzona w sposób ciągły bez przerw technologicznych
 • dosyć szybki czas realizacji
 • niższa cena w porównaniu z technologią murowaną

Zalety ciężkiego szkieletu niemieckiego:

 • szybki czas realizacji – szczególnie w przypadku technologii prefabrykacji
 • budowa jest możliwa praktycznie przez cały rok – większość elementów przygotowuje się w fabryce a na placu budowy montaż jest wyjątkowo szybki
 • możliwość realizacji budynku nawet w trudnych warunkach gruntowych
 • stabilność i trwałość
 • niskie koszty eksploatacji
 • bardzo dobre parametry akustyczne
 • wysoka ogniotrwałość
 • minimalne odpady w trakcie budowy
 • jeden wykonawca, który bierze odpowiedzialność za całość budynku i udziela na niego gwarancję

A jakie są wady?

Niestety najczęstszą wadą w technologii drewnianej jest ryzyko wybrania niezbyt solidnego wykonawcy – przy tej technologii wymagana jest specjalistyczna wiedza i duże doświadczenie oraz precyzja i sumienność. Tutaj konsekwencje błędów wykonawczych (np. ryzyko trwałego zawilgocenia ścian na skutek niestarannego wykonania paroizolacji) są poważniejsze niż w przypadku technologii ścian murowanych. Dlatego warto wybierać sprawdzone firmy z dobrymi rekomendacjami i udanymi realizacjami. Kolejnym minusem, szczególnie w przypadku technologii KVH, jest cena. Całość prac musimy zlecić generalnemu wykonawcy a do montażu stosuje się ciężki sprzęt taki jak dźwigi czy żurawie HDS. Istotną niedogodnością w technologii drewnianej są również wyższe koszty w okresie eksploatacji, czyli remonty. W przypadku lekkich szkieletów dużym minusem jest niska izolacyjność akustyczna stropu przy poddaszu użytkowym.

Mimo tych kilku wad budynki stawiane w technologii drewnianego szkieletu mają naprawdę sporo zalet. Wzrost zainteresowania inwestorów tą metodą budowy również wpływa na to, że stale się rozwija a firmy wykonawcze muszą bardziej dbać o swoje realizacje aby wyróżnić się na rynku. Myślę, że szybkość budowy i wysokie parametry użytkowe przekonają do tej technologii wielu inwestorów marzących o własnym domu.