Decydując się na budowę domu jednym z pierwszych dylematów, które napotykają inwestorzy jest kwestia projektu domu. Czy wybrać któryś z dostępnych gotowców czy stworzyć projekt specjalnie dla nas? Każda z opcji ma swoje plusy i minusy – postaram się pomóc w wyborze najlepszego dla nas rozwiązania.
Kiedy wybrać gotowy projekt?
Ogromną zaletą gotowego projektu jest też to, że nie musimy na niego długo czekać i możemy przyspieszyć prace budowlane. Ale tylko pozornie. Najczęściej zanim wybierzemy ten jeden jedyny projekt musimy spędzić długie godziny przeglądając katalogi i strony internetowe biur oferujących takie projekty. Trzeba zwrócić uwagę na wiele aspektów:
• jak wygląda nasza działki: jej wielkość i kształt, usytuowanie względem stron świata, odległość od działek sąsiednich
• metraż budynku
• technologia budynku
• wymagania Planu Miejscowego
• forma budynku i estetyka elewacji
Modyfikacje
Bardzo rzadko jest tak, że uda się nam znaleźć projekt, który w 100% będzie spełniał nasze życzenia, wpisze się w kontekst i kształt działki oraz spełni wymagania Planu Miejscowego. Najczęściej trzeba taki projekt poprawiać i modyfikować. Kolejną wadą jest to, że gotowe projekty są nieekonomiczne jeżeli chodzi o budowę domu. Zaproponowane w nim rozwiązania, technologia, materiały często okazują się droższe na etapie wykonawstwa. Dzieje się tak dlatego, że projekty te muszą być uniwersalne, zatem muszą spełnić wymagania zarówno dla zimniejszych regionów Polski jak i dla tych gdzie jest cieplej, lepsze warunki gruntowe i słabszy wiatr.
Adaptacja gotowego planu
Poza tym każdy projekt gotowy musi zostać poddany adaptacji, którą wykonuje architekt lokalny. Koszty adaptacji to wydatek rzędu 4000 zł. W ramach adaptacji architekt sporządza plan zagospodarowania terenu, opracowuje też opis, w którym udowadnia spełnienie Planu Miejscowego i analizuje obszar oddziaływania budynku. Dokonywane są też drobne zmiany w projekcie nie mające wpływu na konstrukcję budynku np. przesunięcie drzwi czy ścianki działowej. Opracowana jest też charakterystyka energetyczna. Grubsze zmiany jak chociażby poszerzenie budynku, zmiana materiału ścian czy technologii stropu wymagają znacznie więcej pracy i mogą kosztować tyle co projekt indywidualny. Czasem wręcz okazuje się, że nie można ich wykonać w danym projekcie.
Kiedy należy zdecydować się na indywidualny projekt?
Odpowiedź na to pytanie również zależy od wielu czynników, wynikających z różnorakich potrzeb naszych klientów. Często klienci decydują się na taki projekt po wielu nieudanych próbach znalezienia projektu typowego. Innym powodem jest koszt modyfikacji takiego projektu – gdy cena za poprawki przekroczy wartość projektu indywidualnego.
Indywidualne potrzeby
Bazując na swoim doświadczeniu zawodowym śmiało mogę stwierdzić, że indywidualne projekty są wypadkową trendów panujących w danym okresie. W dzisiejszych czasach najczęstszymi potrzebami klientów decydujących się na projekty indywidualne są:
- nowoczesne technologie i wdrażanie ekologicznych rozwiązań np. fotowoltaika, pompa ciepła, rekuperacja, wentylacja mechaniczna, Odnawialne Źródła Energii
- konieczność zastosowania nietypowych rozwiązań konstrukcyjnych np. płyta fundamentowa, fundamenty na palach, fundamenty na studniach
- nietypowy układ funkcjonalny np. dom z usługami w parterze, 2 lokale mieszkalne
- stosowanie unikalnych materiałów budowlanych np. dom szkieletowy
- zamiłowanie do wybranego stylu architektonicznego (od skrajnie nowoczesnego po rezydencję wzorowaną na klasycznych wzorcach)
- wielkość wykupionego areału ziemskiego np. bardzo wąskie działki
- nietypowy kształt budynku
- chęć zastosowania płaskiego dachu oraz tarasów na dachu
- wyrafinowana estetyka elewacji np. ogromne przeszklenia, ściana licowa z cegły
Bardziej świadomi klienci wiedzą że nietypowe potrzeby wymagają indywidualnych rozwiązań i podejścia do projektu.
Dlaczego warto wybrać projekt indywidualny?
Masz własny pomysł na dom i myślisz o projekcie na indywidualne zamówienie? Jest wiele zalet takiego rozwiązania:
- bierzesz aktywny udział w całym procesie – projektujesz własny dom wspólnie z architektem
- budynek będzie dopasowany do naturalnych warunków działki
- możesz zrealizować swoją ambitną koncepcję uwzględniając trendy współczesnej architektury
- wybierasz materiały i technologię budowy domu
- planujesz układ funkcjonalny domu razem z projektantem
- otrzymujesz szczegółowo opracowaną dokumentację projektową
- zapłacisz cenę porównywalną do ceny poprawiania projektu gotowego
Myślę że powyższe punkty pomogą w podjęciu decyzji jaki projekt wybrać. W razie wątpliwości zawsze warto udać się do architekta i zapytać, czy podejmie się realizacji naszych ambitnych koncepcji.
Ofertę na indywidualne projekty domów jednorodzinnych przedstawiam tutaj.