Budowa domu to jeden z  kluczowych etapów w życiu każdej rodziny. Dom to ostoja ciszy, spokoju, relaksu i porządku – to w nim będzie toczyło się  życie codzienne.

dom architekt grójec

Zanim zaczniemy prace budowlane musimy uzyskać szereg specjalnych zezwoleń, które umożliwią wybudowanie domu naszych snów. Poza dokumentacją nie należy zapominać o projekcie domu, który jest najistotniejszy w całym procesie – to on nakreśla wizję wspólnie spędzonych chwil w skrupulatnie zagospodarowanej przestrzeni ogniska domowego. Niektórzy obawiają się, że projekt domu pochłonie znaczną część budżetu przeznaczonego na budowę przyszłych czterech ścian. Czy  tak jest faktycznie? Na pytanie dotyczące kosztu projektu odpowiem w tym krótkim, rzeczowym wpisie. Zapraszam serdecznie do lektury.

Mam kupioną działkę – co dalej?

Wtedy możemy się zastanawiać jak będą prezentować się nasze upragnione cztery ściany. Jest wiele biur projektowych, które oferują gotowe projekty domów. Są to projekty dosyć tanie, gdyż można je kupić już od 2500 zł. Choć nie zawsze – gotowe projektu domów nowoczesnych to często koszt ponad 5000 zł. Czy taki gotowy projekt to dobre rozwiązanie? Na to pytanie postaram się odpowiedzieć w tym wpisie: Adaptacja projektu gotowego czy projekt indywidualny?.
Jeżeli zdecydujemy się na gotowy projekt domu bez jakichkolwiek modyfikacji, to rzeczywiście może wiązać się z niższymi kosztami w stosunku do tego ile byśmy zapłacili za projekt indywidualny. Jednak sam zakup projektu nie wystarczy aby uzyskać pozwolenie na budowę. Potrzebna jest jego adaptacja – czyli dostosowanie projektu do warunków miejscowych: zagospodarowania działki i przepisów Planu Miejscowego lub wytycznych zawartych w Decyzji o Warunkach Zabudowy:

zagospodarowanie terenu grójec

• projekt zagospodarowania terenu
• adaptacja fundamentów do warunków gruntowych
• charakterystyka energetyczna budynku oraz
• drobne zmiany architektoniczne nie powodujące zmian w konstrukcji.

 

 

 

 

Na co zwrócić szczególną uwagę?

Bardzo istotne jest to aby wymienione opracowanie zlecić osobie z odpowiednimi uprawnieniami projektowymi. Architekt adaptujący zadba o to aby wszystkie projekty branżowe zawarte w projekcie gotowym również uzyskały adaptację projektantów z uprawnieniami a więc projektanta konstrukcji i projektantów instalacji wewnętrznych. Koszt adaptacji też może się różnić w zależności od wielkości budynku i jego konstrukcji – zwykle ceny zaczynają się od 2500 zł. Zdarzają się też oferty adaptacji w niższych cenach – trzeba uważać na tego typu opracowania, gdyż często nie zawierają adaptacji instalacji.

Co jeżeli wybrany projekt typowy nie spełnia w 100% naszych oczekiwań?

Mamy dwa wyjścia – albo decydujemy się na jego przeróbkę albo wybieramy projekt indywidualny. Poprawianie projektu gotowego jest bardzo pracochłonne i wiąże się ze znacznie większymi kosztami – często koszt projektu, jego adaptacji i poprawek przekracza cenę jaką zapłacilibyśmy za projekt szyty dla nas od podstaw.

Sprawa inaczej się prezentuje jeżeli zdecydujesz się na projekt, który jest przygotowany wedle Twojego życzenia, czyli projekt indywidualny. Decydując się na takie rozwiązanie musimy pamiętać, że czas realizacji i oczekiwania na finalny efekt się wydłuża, ale nie zawsze będzie się to wiązało z  większymi kosztami.

architekt grójec

 

Od czego zależy cena projektu domu jednorodzinnego?

Najczęściej stosowaną techniką obliczania kosztu projektu domu jednorodzinnego jest stosowanie stawki za metr kwadratowy powierzchni użytkowej. Niemniej jednak, koszt za metr kwadratowy jest indywidualnie ustalany przez każdą pracownię architektoniczną. Warto zwrócić uwagę co jest oferowane w ramach danej wyceny. Czy oferta obejmuje projekt domu w zakresie do uzyskania pozwolenia na budowę czy również projekt wykonawczy? Czy w cenie uwzględnione są wszystkie branże tj. konstrukcyjna, instalacje sanitarne, instalacje elektryczne, czy tylko projekt architektoniczny? Zdarza się, że cena projektu może okazać się niższa np. gdy zdecydujemy się sami przejąć część obowiązków związanych z załatwianiem uzgodnień i składaniem dokumentów. Zalecam, żeby wszystkie szczegóły wyceny przeanalizować dokładnie z architektem, który przedstawi wady i zalety danych rozwiązań i na pewno pomoże wybrać takie, które będzie odpowiednio dopasowane do potrzeb każdego klienta.